Видинска връзка в произхода на средновековния френски поет Пиер дьо Ронсар

Средновековният френски поет Пиер дьо Ронсар (1524-1585) е не само с български корени, но има и

ВИДИНСКА ВРЪЗКА

каквото е и заглавието на една от главите в изследването на д-р Александър Стойков "Прародителите на Пиер Дьо Ронсар в Средновековна България".

Ето едно от произведенията на Пиер дьо Ронсар, в което описва произхода си (превод от старофренски: Лилия Панова)

ЕЛЕГИЯ 16

И тъй за бащините ми предтечи…

Метеорит с тегло 3,6 кг е паднал край с. Върба, Белоградчишко през 1874 г.

[И]мам честта да представя на Академията парче от метеорит, паднал на 20 май 1874 г. в Турция, в село Върба до Видин [Belgradjek; Belgrade Djik:Белоградчик]. Парчето ми беше изпратено от Негово превъзходителствоСафвет паша, министър на образованието.Както обикновено, падането е било съпроводено от силен шум. Тялото,чието тегло е само 3.600 кг, е проникнало в почвата на дълбочина 1 метър.То е покрито изцяло с черна матова кора ...

Искал бих да кажа на студентите да не се боят, че ще имат неприятности от ограничените, духовно слепите...

Асен Златаров е едно от големите имена в българската наука

Капитан Петко войвода, хаджи Иванчо Пенчович и битката за историческата памет

Днес се навършват 120 години от смъртта на един от най-великите българи в нашата история – Капитан Петко Войвода (6 декември 1844 г. – 7 февруари 1900 г.). Петко войвода е тракиец от Югоизточните Родопи и то от Доган (Дуван) Хисар, в Беломорска Тракия, която остава в Гърция, за разлика от Левски и Ботев, които са от подбалканските градчета, в региона, който е водещ в развитието на капитализма по българските земи в Османската империя.

На 17 септември 1422 г. умира последният български цар Константин II Асен

С кончината му реално се слага краят на средновековната българска държавност. Трагичната дата 17 септември 1422 г. е отбелязана от няколко независими източници и сред историците няма спор за нея.

Видин в пътепис от XVII в.: Красиво население, 4700 къщи, 450 дюкяна, 200 бани

Евлия Челеби е пътешественик, роден на 25 март 1611 г. в Цариград. Пътувал при всеки удобен случай, за да разкаже след това за видяното.  Увлечението му по пътешествията и описателната география той обяснява с божието предопределение и разказва как видял на сън „пророк“ и неговите сподвижници и когато трябвало да каже „застъпничество“ (пред бога), той произнесъл – „пътешествие, о пратениче божи“.

IN MEMORIAM. Румен Видов се гордееше с дядо си опълченец и първи кмет на град Фердинанд

Румен Видов, кмет на Видин (2007-2011), ни напусна на 18 декември 2020 г., на 68-годишна възраст. 

Беше интелигентен, почтен и добър човек, който уважаваше и ценеше хората. Успешен ръководител на едно от най-големите предприятия във Видин "Кнауф-Гипсфазер" и на Видинската търговско-промишлена палата. 

Видов се гордееше много със семейството си и питаеше особена почит към паметта на дядо си Ангел.  

Чумната пандемия през ХIV в. и падането на България под османско робство

Чумната пандемия от XIV век е втората в световната история след така наречената юстинианова чума, която се разразила по времето на византийския император Юстиниан I и продължила с прекъсване почти век и половина - от 542. г., когато се появила в египетския град Пелусий, до 683 г., когато било последното ѝ проявление в Англия.

Коронавирусът и слънцето: Какво научихме от грипната пандемия от 1918 г.

При появата на нови заразни заболявания, като тежък остър респираторен синдром (SARS) и Ковид-19, започва надпревара за търсене на нови ваксини и лечение на засегнатите. С разрастването на настоящата криза правителствата въвеждат карантина и изолация, а и се препоръчва да се избягват масови събирания. Подобен подход са предприели официалните здравни власти и преди 100 г., когато Испанският грип е започнал да се разпространява по света. Резултатите не са еднозначни.

Проф.Митев: Обществен смут ще предизвикат новите документи за издирването и следствието срещу Левски

Разчетени нови документи за издирването и следствието срещу Васил Левски и участниците в Арабаконашкия обир ще бъдат представени днес в Министерството на културата.

Свидетелствата са събрани в книга, която ще бъде показана от директора на Националния музей "Васил Левски" в Карлово Дора Чаушева.

Как художници изненадаха Хомбах преди 20 г. във Видин, когато видинчани още не вярваха, че ще имат мост

Преди 20 години, когато видинчани не вярваха, че ще има мост над Дунав, във Видин пристигна координаторът на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа Бодо Хомбах. Тогавашният кмет д-р Иван Ценов го заведе на брега на Дунав, на предвиденото място за строеж на съоръжението. Там осем български пластици, заедно със свой колега от Румъния моделираха мост от глина по проект на художника Богдан Александров.

Интересната история на заселването на ромите на Балканите и защо ги наричали "недосегаемите" (ациганос)

Тръгвайки от Индия в края на ІХ в и началото на Х в., всичките индийски групи принадлежат към една по-голяма група, наречена „Дром“. Мигрирането от Индия не става наведнъж, а на вълни. Всички групи обаче се придвижват по едни и същи пътища. Имайки предвид планинските райони на днешен Пакистан, пътищата, по които е можело да стане тяхното придвижване до Европа, били много ограничени.

Страници